Zgodnie z tym zarządzeniem warunkiem dopuszczenia do zawodów w roku 2005 będzie wykonanie badania ogólnego, badań specjalistycznych i diagnostycznych, które obejmują: 1. pomiary antropometryczne (wzrost, waga); 2. ogólne badanie lekarskie; 3. badanie ortopedyczne; 4. próbę wysiłkową; 5. przegląd stomatologiczny; 6. badanie elektrokardiograficzne; 7. badanie ogólne moczu z oceną mikroskopową osadu, odczyn opadania krwinek czerwonych (OB), morfologię krwi obwodowej z wzorem odsetkowym; 8. konsultację laryngologiczną; 9. konsultację okulistyczną.
Badania powyższe przeprowadza lekarz specjalista w dziedzinie medycyny sportowej, a w odniesieniu do niepełnosprawnych - lekarz specjalista w dziedzinie rehabilitacji medycznej, na podstawie skierowania lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). W przypadku braku lekarza specjalisty w dziedzinie medycyny sportowej, badania powyższe, przeprowadza lekarz posiadający certyfikat nadany przez Polskie Towarzystwo Medycyny Sportowej. Wynikiem tych badań będzie orzeczenie lekarskie o zdolności do uprawiania określonej dyscypliny sportowej (radioorientacji sportowej), które będzie podstawą do uczestnictwa w zawodach organizowanych zarówno przez Polski Związek Radioorientacji Sportowej, jak i stowarzyszenia w nim sfederowane.
Rozporządzenie Ministra Zdrowia określa również, że badania określone w punktach 1-3 powinny być przeprowadzane co 6 miesięcy, a badania określone w punktach 4-7 co 12 miesięcy.
Badania powyższe przeprowadzane są bezpłatnie w placówkach, które podpisały umowę z NFZ. Adresy tych placówek uzyskać można w Oddziałach NFZ. Wykaz oddziałów NFZ dostępny jest na stronie internetowej: www.nfz.gov.pl
|