Na podstawie art. 10 ust. 5 pkt. 2 ustawy z dnia 18 stycznia 1996 roku o kulturze fizycznej (Dz. Ust. Nr 25, poz. 113) oraz § 11, pkt. 16 Statutu Polskiego Związku Radioorientacji Sportowej, wprowadza się niniejsze zasady regulujące tryb nadawania licencji uprawniającej klub do udziału we współzawodnictwie sportowym w radioorientacji sportowej.
§ l
Licencja, określona niniejszymi zasadami, uprawnia klub (stowarzyszenie, organizację, instytucję, jednostkę organizacyjną) do:
1) udziału oficjalnej reprezentacji klubu w licencjonowanych zawodach radioorientacji sportowej w kraju;
2) uczestnictwa oficjalnej reprezentacji klubu w międzynarodowym współzawodnictwie w radioorientacji sportowej, organizowanym przy współudziale PZRS.
§ 2
Prawo ubiegania się o uzyskanie licencji uprawniającej klub do udziału we współzawodnictwie sportowym w radioorientacji sportowej przysługuje:
1) klubom sportowym (w sensie art. 6 ustawy z dnia 18 stycznia 1996 roku o kulturze fizycznej) - bezwarunkowo;
2) stowarzyszeniom, organizacjom społecznym, instytucjom, samodzielnym jednostkom organizacyjnym wyżej wymienionych podmiotów - o ile posiadają członkostwo PZRS lub związków stowarzyszeń będących członkami PZRS.
§ 3
Warunkami uzyskania licencji, o której mowa w niniejszych zasadach są:
1) potwierdzenie uregulowanego statusu prawnego wnioskodawcy;
2) złożenie przez wnioskodawcę zobowiązania do przestrzegania przepisów sportowych, bezpieczeństwa i dyscyplinarnych ustalonych przez władze PZRS;
3) deklaracja wnioskodawcy o poddaniu się jurysdykcji organów dyscyplinarnych PZRS w zakresie obowiązującym uczestników zawodów sportowych.
4) ubezpieczenie osób reprezentujących wnioskodawcę we współzawodnictwie sportowym od następstw nieszczęśliwych wypadków związanych z uprawianiem sportu na okres szkolenia, treningów i zawodów;
5) uiszczenie opłaty licencyjnej za bieżący sezon sportowy.
§ 4
Kluby sportowe, stowarzyszenia, organizacje, instytucje i samodzielne jednostki organizacyjne będące członkami Polskiego Związku Radioorientacji Sportowej korzystają z uproszczonego trybu uzyskania licencji, polegającego na tym, że:
1) nie są od nich wymagane dokumenty wymienione w § 3. pkt. l - 4;
2) kluby i stowarzyszenia nie sfederowane w PZRS oraz członkowie związku nie posiadający pełni praw członkowskich wnoszą opłatę podwyższoną o 100%.
§ 5
l. Organem uprawnionym do podejmowania decyzji o przyznaniu lub odmowie przyznania licencji jest Prezydium Zarządu Głównego PZRS.
2. Podstawą do podjęcia decyzji jest wniosek sporządzony według wzoru stanowiącego załącznik do niniejszych zasad, złożony przez wnioskodawcę w Zarządzie Głównym PZRS i zaopiniowany przez Komisję d/s Licencji ZG PZRS.
3. Decyzję podejmuje się w trybie uchwały.
4. Decyzja negatywna wymaga pisemnego uzasadnienia.
5. Od decyzji negatywnej przysługuje wnioskodawcy prawo odwołania się do Zarządu Głównego PZRS. Odwołanie to należy wnieść w ciągu 30 dni od daty doręczenia decyzji, w formie pisemnej "za potwierdzeniem odbioru".
6. Prezydium ZG PZRS ma obowiązek przyznać licencję w okresie do 30 dni od daty wpływu wniosku (z kompletem załączników) lub poinformować o odmowie przyznania licencji zgodnie z § 5 pkt. 4.
§ 6
1. Decyzja o nadaniu licencji uprawniającej klub do udziału we współzawodnictwie sportowym w radioorientacji sportowej staje się prawnie skuteczna w ciągu 14 dni od jej podjęcia i zachowuje ważność do końca roku kalendarzowego.
2. Dla wznowienia ważności licencji w następnych latach kalendarzowych wymagane jest coroczne uiszczanie opłaty licencyjnej określanej przez ZG PZRS w trybie uchwały.
§ 7
Ewidencję wydanych licencji oraz ewidencję decyzji o odmowie wydania licencji (wraz ze stosowną dokumentacją) prowadzi Biuro ZG PZRS.
§ 8
Prawo interpretacji niniejszych zasad przysługuje Zarządowi Głównemu PZRS.
§ 9
Niniejsze zasady wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 1999 roku.
|